Obchody 74 Rocznicy Ludobójstwa na Wołyniu i Kresach Południowo-Wschodnich – Szczecin 9, 11 lipca 2017 r.

Tadeusz 12 lipca 2017 0
Obchody 74 Rocznicy Ludobójstwa na Wołyniu i Kresach Południowo-Wschodnich – Szczecin 9, 11 lipca 2017 r.

Szczecin upamiętnił 74 Rocznicę Ludobójstwa na Wołyniu i Kresach Południowo-Wschodniej Polski.

Takie było zaproszenie na te uroczystości:

Stowarzyszenie Kresy Wschodnie – Dziedzictwo i Pamięć zaprasza na uroczystości 74. rocznicy ludobójczej eksterminacji ludności polskiej na Wołyniu i Kresach Południowo – Wschodnich II Rzeczypospolitej dokonanej przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińską Powstańczą Armię, upamiętnienia męczeństwa i prześladowania Polaków oraz przywołania pamięci o żołnierzach polskich zamordowanych za wierność przysiędze wojskowej.

09 lipca 2017 r. zapraszamy do Katedry św. Jakuba, gdzie o godz. 12:00 rozpocznie się uroczysta Msza św. w intencji Polaków pomordowanych na Kresach Południowo – Wschodnich. Msza św. odbędzie się po przewodnictwem JE ks. abp. Andrzeja Dzięgi, Metropolity Szczecińsko – Kamieńskiego.

11 lipca 2017 r., o godz. 18:00, w rocznicę apogeum ludobójstwa dokonanego przez szowinistów ukraińskich z OUN i UPA głównie na ludności polskiej, zapraszamy na Cmentarz Centralny w Szczecinie, pod Krzyż Wołyński, gdzie odbędzie się Wieczornica Kresowej Pamięci. Tego wieczoru zostanie odczytany Apel Pamięci, pomodlimy się za zamordowanych na Kresach Południowo – Wschodnich, złożymy kwiaty i zapalimy znicze, wysłuchamy poezji kresowej.

Serdecznie zapraszamy!

„Nie o zemstę, lecz o pamięć wołają ofiary…”

A teraz już umieszczamy relacje z obu tych uroczystości; na początek ze Mszy św. , a następnie z Wieczornicy Kresowej Pamięci.

Polecamy obie te relacje Państwa uwadze.

W obu tych uroczystościach brali również udział przedstawiciele Okręgu Szczecin Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.

Uroczysta Msza św. odbyły się w szczecińskiej Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jakuba w niedzielę 9 lipca o godzinie 12:00.
Chwała pomordowanym w niesamowitym ludobójstwie.

Galeria zdjęć umieszczona jest w linku:

https://www.facebook.com/pg/wczarnymobiektywie/photos/?tab=album&album_id=1477953158937469

 

Polecamy także fotorelację z Wieczornicy Kresowej Pamięci, która odbyła się w dniu 11 lipca br. na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie, przy Krzyżu Wołyńskim, w 74. rocznicę ludobójstwa na Wołyniu i Kresach Południowo – Wschodnich, dokonanego przez ukraińskich szowinistów spod znaku OUN i UPA.

W wydarzeniu wzięli między innymi również udział członkowie Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Okręg Szczecin oraz mieszkańcy Szczecina i okolic, pamiętający o utraconych Kresach.

Modlitwie przewodniczył m.in. ks. abp Andrzej Dzięga, Metropolita Szczecińsko – Kamieński.

9 lipca 2017 r. odbyła się Msza św. w intencji zamordowanych na Wołyniu Polaków, o której informowaliśmy powyżej .

Organizatorem Wieczornicy było Stowarzyszenie Kresy Wschodnie – Dziedzictwo i Pamięć.

Zachęcamy do obejrzenia fotogalerii.

Wołyń 1943 – pamiętamy!

Dziękujemy w CzarnymObiektywie za przygotowanie tej pięknej galerii zdjęć, która znajduje się na tym linku:

https://www.facebook.com/pg/wczarnymobiektywie/photos/?tab=album&album_id=1479861678746617

 I kilka medialnych informacji o tych wydarzeniach zamieszczonych przez naszego kolegę Bartłomieja Ilcewicza:

Relacja Radio Szczecin z dzisiejszej Wieczornicy Kresowej Pamięci, którą w 74. ludobójstwa na Wołyniu i Kresach Południowo – Wschodnich zorganizowaliśmy jako Stowarzyszenie Kresy Wschodnie – Dziedzictwo i Pamięć. Spotkaliśmy się przy Krzyżu Wołyńskim upamiętniającym ofiary ukraińskich szowinistów spod znaku OUN i UPA, w miejscu, gdzie stanie pomnik poświęcony temu okrutnemu ludobójstwu. W Wieczornicy uczestniczył i modlił się z nami ks. abp Andrzej Dzięga, Metropolita Szczecińsko – Kamieński. Swoje świadectwo przedstawiła p. Leokadia Marynka, uratowana z ludobójstwa. Przepełniona bólem Wieczornica daje jednak nadzieję, że to co wydarzyło się na Wołyniu i Kresach Południowo – Wschodnich przetrwa w sercach i pamięci. Podziękowania za przybycie licznej reprezentacji młodzieży narodowej, osób zaangażowanych patriotycznie, którym nie są obojętne sprawy kresowe. Znamienne, że na wydarzeniu nie pojawił się żaden radny, żaden działacz polityczny, poseł, senator, z jakiejkolwiek partii, czy ugrupowania politycznego, by choć pomodlić się przy Wołyńskim Krzyżu. Pracy uświadamiającej jest wciąż wiele…

Polecam relację, film i zdjęcia z udostępnionego artykułu.

Ofiarom ludobójstwa na Wołyniu i Kresach Południowo – Wschodnich – wieczny odpoczynek racz dać, Panie…
Niech ich, często zapomniane, szczątki spoczywają w pokoju wiecznym…

http://radioszczecin.pl/1,356675,to-co-stalo-sie-na-wolyniu

Szczecin pamięta o ofiarach rzezi wołyńskiej. Na Cmentarzu Centralnym odbyły się obchody 74. rocznicy tej zbrodni. Kilkadziesiąt osób zebrało się tam przed…
RADIOSZCZECIN.PL
I relacja TVP Szczecin:

Pamięć o rzezi wołyńskiej. Hołd ofiarom oddano na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie, w 74 rocznicę apogeum zbrodni popełnionej przez ukraińskich nacjonalistów na Polakach mieszkających na kresach.

Pamięć o rzezi wołyńskiej. Hołd ofiarom oddano na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie, w 74 rocznicę apogeum zbrodni popełnionej przez ukraińskich nacjonalistów na Polakach mieszkających na kresach.

Opublikowany przez TVP3 Szczecin na 12 lipca 2017

 

Comments are closed.