Ogólnopolski Dzień Pamięci Żołnierzy Podziemia Narodowego – Szczecin 12 maja 2017 r.

Tadeusz 18 maja 2017 0
Ogólnopolski Dzień Pamięci Żołnierzy Podziemia Narodowego – Szczecin 12 maja 2017 r.

Publikujemy dzisiaj wprowadzenie do tych obchodów zamieszczone w zaproszeniu,  oraz krótki opis z ich przebiegu w dniu 12 maja w Szczecinie, zamieszczony na stronie ZŻNSZ Okręg Szczecin na FB. Zachęcamy do zapoznania się z tą informacją oraz zdjęciami z Mszy św i projekcji filmu.

Wprowadzenie z zaproszenia na FB: https://www.facebook.com/events/288058548288266/?ref=br_rs

12 maja, decyzją Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, jest od kilku lat obchodzony jako Ogólnopolski Dzień Pamięci Żołnierzy Podziemia Narodowego, podczas którego, w całym kraju oddawany jest hołd żołnierzom walczącym w formacjach narodowych, takim jak Związek Jaszczurczy, Narodowa Organizacja Wojskowa, Narodowe Siły Zbrojne, Narodowe Zjednoczenie Wojskowe i innych, o wolną, niepodległą i w pełni suwerenną Polskę. Data jest nieprzypadkowa, 12 maja 1948 r., w więzieniu mokotowskim zamordowano oficerów Komendy Głównej Narodowych Sił Zbrojnych: ppłk. Stanisława Kasznicę ps. „Przepona”, komendanta głównego NSZ oraz kpt. Lecha Karola Neymana ps. „Butrym”, komendanta Okręgu Pomorskiego NSZ, jednego z głównych twórców programu zachodniego Narodowych Sił Zbrojnych.

Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Okręg Szczecin, jako głowny organizator Dnia Pamięci Żołnierzy Podziemia Narodowego w Szczecinie zaprasza na Mszę św. w intencji żołnierzy podziemia narodowego o godz. 18:00 w Katedrze św. Jakuba.

Po Mszy św., o godz. 19:30 w siedzibie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” (ul. Kaszubska 20/3) odbędzie się projekcja filmu dokumentalnego: „Bitwa pod Rząbcem”, która zostanie poprzedzona wstępem Bartłomieja Ilcewicza z ZŻNSZ Okręg Szczecin o Brygadzie Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych.

Współorganizatorem wydarzenia jest Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” Szczecin oraz Fundacja Odzyskajmy Naszą Historię (twórca filmu). Film dokumentalny: „Bitwa Pod Rząbcem” powstał przy współpracy z Urzędem do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

I krótki opis przebiegu wydarzenia:

12 maja 2017 r. w Ogólnopolskim Dniu Pamięci Żołnierzy Podziemia Narodowego, Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Okręg Szczecin upamiętnił Bohaterów z Narodowej Organizacji Wojskowej, Związku Jaszczurczego, Narodowych Sił Zbrojnych, Narodowego Zjednoczenia Wojskowego i innych formacji podziemia narodowego, walczących z dwoma okupantami: niemieckim i sowieckim, o wolną, niepodległą i w pełni suwerenną Polskę! W Katedrze św. Jakuba odbyła się Msza św. w intencji żołnierzy podziemia narodowego, celebrowana przez ks. Sławomira Burakowskiego, chrystusowca, który skierował do wiernych przepiękne kazanie w duchu narodowym i patriotycznym, w którym znalazło się wiele odniesień do Narodowych Sił Zbrojnych i walczących w NSZ żołnierzy. Wystawiony został poczet sztandarowy Okręgu Szczecin ZŻNSZ. Złożone zostały także kwiaty pod, znajdującą się w katedrze, tablicą poświęconą żołnierzom i oficerom podziemia narodowego. Zwieńczeniem wydarzeń dotyczących upamiętnienia Dnia Pamięci Żołnierzy Podziemia Narodowego w Szczecinie, był pokaz filmu dokumentalnego Bitwa Pod Rząbcem – historia prawdziwa, który ukazuje walkę Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych z sowieckimi bandami z AL.
Cześć i chwała żołnierzom podziemia narodowego!

Fot. ZŻNSZ Okręg Szczecin

Zdjęcia z projekcji filmu „Bitwa pod Rząbcem – historia prawdziwa”

Comments are closed.