Relacja z udziału członków i sympatyków ZŻNSZ Okręg Szczecin w Wiśle i Holiszowie – 1-6 maja 2017 r.

Tadeusz 14 maja 2017 0
Relacja z udziału członków i sympatyków ZŻNSZ Okręg Szczecin w Wiśle i Holiszowie – 1-6 maja 2017 r.

Przedstawiamy relację naszego kolegi z Okręgu Szczecin ZŻNSZ, z tych uroczystości w obu miejscowościach zamieszczoną na stronie Okrągu na FB.

Rankiem 1 maja 2017 r. dziewięcioosobowa grupa członków i sympatyków Związku Żołnierzy NSZ Okręg Szczecin wyruszyła busem w podróż na obchody 71. rocznicy defilady Zgrupowania NSZ kpt. Henryka Flame „Bartka” w Wiśle. Po drodze, na zaproszenie prezesa ZŻNSZ Okręg Śląsk Cieszyński kol. Zbigniewa Chmielniaka, zajechaliśmy do restauracji w której został zamordowany Henryk Flame ps. „Bartek”. Następnie grupa udała się do Czechowic – Dziedzic na jego grób, a także na grób Edwarda Biesoka ps. „Dzik”. Wieczorem dojechaliśmy na miejsce kwaterunku w Wiśle.

2 maja 2017 r. nasza grupa wyruszyła do Zakopanego, gdzie po małej przechadzce i podziwianiu pięknych górskich widoków, złożyliśmy znicze pod pomnikiem poświęconym pamięci żołnierzy Józefa Kurasia ps. „Ogień” ze Zgrupowania „Błyskawica”.

3 maja 2017 r. rano miała miejsce w Kościele pw. NNP w Wiśle uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny, na której był wystawiony sztandar naszego Okręgu. Po Mszy miała miejsce uroczystość pod krzyżem przy kościele, w trakcie której została wręczona przez Dyrektora Generalnego MON Bogdana Ścibuta pośmiertna nominacja dla Henryka Flamego ps. „Bartek” na stopień majora Wojska Polskiego. Po uroczystościach uczestnicy uformowali się w kolumnę marszową i wyruszyli do miasta na miejsce obchodów miejskich.
Po marszu na którym był obecny nasz poczet sztandarowy Okręgu oraz baner, odbyły się miejskie uroczystości podczas których nasi członkowie złożyli kwiaty w imieniu Zarządu Głównego ZŻNSZ. Po oficjalnych uroczystościach wszyscy udaliśmy się na koncert zespołu FORTECA, który został poprzedzony występem kol. Mateusza Markowskiego „Matiego” z naszego Okręgu, podczas którego zaśpiewał on kawałek „Nieśmiertelni choć Wyklęci”. Wieczorem nasza grupa wyjechała w kierunku Pilzna by wziąć udział w uroczystościach z okazji 72. rocznicy wyzwolenia przez Brygadę Świętokrzyską NSZ niemieckiego obozu koncentracyjnego w Holiszowie.

4 maja 2017 r. wyruszyliśmy z Pilzna, wraz z autokarami z całej Polski, na objazd miejsc stacjonowania Brygady Świętokrzyskiej NSZ. W pierwszej kolejności odwiedziliśmy przyjaciela NSZ, księdza Wojciecha Pelowskiego w Kościele pw. Świętego Jakuba w Stankovie. Następnie udaliśmy się do Kościoła pw. Świętej Barbary we Vsekarach, w którym ślub brał m.in. Leonard Zub-Zdanowicz ps. Ząb i Maria Poray-Wybranowska. Ostatnim punktem podróży był Kościół w Bernaticach gdzie zostało odprawione nabożeństwo majowe.

5 maja 2017 r. udaliśmy się na uroczystości rocznicowe w Holiszowie. Rozpoczęła je Msza Święta w Kościele pw. Piotra i Pawła którą poprowadził biskup Franiszek Radkovsky. Po Mszy Świętej rozpoczął się marsz do byłego obozu koncentracyjnego w którym dumnie reprezentowaliśmy nasz Okręg w poczcie sztandarowym wraz z banerem. Po dotarciu na miejsce miały miejsce główne uroczystości, które w tym roku uświetniła Kompania Honorowa Wojska Polskiego. W trakcie uroczyści przemawiali m.in. starosta Holiszowa, prezes Instytutu Pamięci Narodowej p. Jarosław Szarek, prezes ZŻNSZ kol. Karol Wołek, a także odczytano listy od Prezes Rady Ministrów p. Beaty Szydło oraz od p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych p. Jana Kasprzyka. Uroczystości zakończyły się salwą honorową oraz Apelem Poległych i modlitwą NSZ. Bezpośrednio po uroczystościach udaliśmy się do Holiszowskiego Domu Kultury na obiad, w trakcie którego wręczono zaproszonym gościom z Czech oraz przedstawicielom władz i urzędów z Polski medale pamiątkowe „Marsz ku Wolności” wydane z okazji 72 rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego w Holiszowie przez Brygadę Świętokrzyską NSZ. Wieczorem po zakończeniu uroczystości, w restauracji hotelu Slovan w Pilźnie, miało miejsce spotkanie integracyjne członków i sympatyków ZŻNSZ z całej Polski, w tracie którego nastąpiło wręczenie kolejnych medali pamiątkowych dla członków ZŻNSZ. Wieczór spędziliśmy wspólnie, śpiewając żołnierskie piosenki przy akompaniamencie akordeonu i gitary. W drodze powrotnej do Szczecina zwiedziliśmy Pragę.
Wraz z grupą jadącą busem w Holiszowie było obecnych ok. 20 -stu członków i sympatyków Okręgu Szczecin ZŻNSZ w tym mocne grupy z Koszalina i Nowogardu (w tym z miejscowości Sienno Dolne czyli miejsca zamieszkania Andrzeja Kiszki ps. „Dąb”, żołnierza NOW-AK i NZW).

Fot. Krzysztof Gabor, Robert Kozak, Marcin Sajniak, Janusz Rybiński

Image may contain: 1 person, outdoor

Image may contain: 2 people, people standing

Image may contain: 4 people, sky and outdoor

Image may contain: 6 people, people standing and outdoor

Image may contain: 5 people, people standing and outdoor

Image may contain: 10 people, people standing and outdoor

Image may contain: one or more people, crowd, tree and outdoor

Image may contain: 6 people, people standing

Image may contain: 3 people, people standing, child and outdoor

Image may contain: 6 people, people standing

Image may contain: 11 people, people standing and outdoor

Image may contain: 10 people, people standing, sky and outdoor

Image may contain: 5 people, people standing, shoes and outdoor

Image may contain: 8 people, outdoor

Image may contain: 3 people, people standing

Image may contain: 14 people, indoor and outdoor

Image may contain: 6 people, outdoor

Image may contain: 5 people, people standing, tree, sky, plant, grass, cloud, outdoor and nature

Image may contain: 3 people, people standing, child, sky, tree and outdoor

Image may contain: 1 person, on stage

Image may contain: 13 people, people smiling, people standing and shoes

Image may contain: 5 people, people standing

Image may contain: one or more people, people standing, shoes, tree and outdoor

Image may contain: 3 people, people standing, tree, sky and outdoor

Image may contain: 2 people, sky and outdoor

Image may contain: 2 people, people standing and outdoor

Image may contain: one or more people, people standing, sky and outdoor

Image may contain: one or more people, sky and outdoor

Image may contain: 2 people, people standing, sky, crowd and outdoor

Image may contain: 3 people, beard

Image may contain: 1 person, indoor

 

Comments are closed.