Z wizytą u Pani Zofii Barczyk – sanitariuszki Armii Krajowej w powstaniu warszawskim, Chicago 31 marca 2017 r.

Tadeusz 4 kwietnia 2017 0
Z wizytą u Pani Zofii Barczyk – sanitariuszki Armii Krajowej w powstaniu warszawskim, Chicago 31 marca 2017 r.

Kolejna wizyta i spotkanie z żołnierzem, tym razem AK, z którego to spotkania krótką informację otrzymaliśmy od naszych kolegów organizacyjnych ze Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Koło Chicago, przynależnego organizacyjnie do ZŻNSZ Okręg Szczecin. Poniżej zamieszczamy tę informację wraz z kilkoma umieszczonymi tam zdjęciami.

Dnia 31 marca 2017, odwiedziliśmy P. Zofię Barczyk, uczestniczkę powstania warszawskiego, która niedawno obchodziła 92. urodziny.

Pani Barczyk, jako żołnierz AK, była sanitariuszką w Zgrupowanie „Chrobry II”, II Batalionu „Lecha Grzybowskiego”. W czasie powstańczych walk była m.in. na placówce – ul. Sienna, gdzie mieścił się szpital, a następnie jako sanitariuszka na linii frontowej – ul. Grzybowska 59, w Batalionie „Lecha Grzybowskiego”, pod dowództwem kpt. Wacława Zagórskiego ps. „Lech”. Po stłumieniu powstania P. Barczyk przeszła przez obozy jenieckie i pracy, m.in.: w Ożarowie, Lamsdorfie, Mühlbergu koło Drezna i  Chemnitz. Po uwolnieniu obozów  przez krótki okres mieszkała we Włoszech, następnie w Anglii, aż wreszcie osiedliła się wraz rodziną w Chicago.

Pani Zofia razem z mężem, śp. Wiktorem Barczykiem (także żołnierzem AK) byli nestorami polskiego szkolnictwa w Stanach Zjednoczonych. W 1979 r. założyli Polską Szkołę im. Fryderyka Chopina, której pierwszą siedzibą była miejscowość Palatine w Illinois. Placówka ta przez wiele lat była największą pod względem liczebności uczniów polską szkolą poza granicami Polski.

Naszej Jubilatce życzymy dużo zdrowia! Niech dobry Bóg ma Panią w opiece!

Cześć i chwała Bohaterom!

Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Koło Chicago

http://nszchicago.com/z-wizyta-u-bohaterki-sanitariuszki-armii-krajowej/#more-733

Comments are closed.