Lekcje historii o żołnierzach podziemia niepodległościowego – Szczecin, 6 i 13 marca 2017 r.

Tadeusz 16 marca 2017 0
Lekcje historii o żołnierzach podziemia niepodległościowego – Szczecin, 6 i 13 marca 2017 r.

W dniach 6 oraz 13 marca członkowie Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Okręg Szczecin przeprowadzili kolejne dwa wykłady w szczecińskich szkołach. Wykłady te członkowie Związku kontynuują bez przerwy od zeszłego roku i ciągle jest olbrzymie zainteresowanie tym tematem ze strony tak uczniów, jak i nauczycieli oraz dyrekcji wielu szkół województwa zachodniopomorskiego. Takie lekcje, a właściwie spotkania są najlepszą formą kontynuacji lekcji historii i niewątpliwie stanowią wartość dodaną do pracy nauczycieli każdej szkoły. Dostarczają innego spojrzenia i innych, często jakże nowych wiadomości. A im więcej jest informacji i to prawdziwej, tym bogatsza w wiedzę i bardziej dojrzała w przemyślenia staje się nasza Polska młodzież.
Przykładem tego niech będą te dwa spotkanie w szczecińskich szkołach, zainicjowane zresztą przez ich uczniów i nauczycieli. Takie działania są bardzo budujące i dają nam wszystkim nadzieję na Wielką Polskę.

Przedstawiamy dwie relacje opisowe oraz zdjęciowe z tych wykładów i bardzo dziękujemy zarówno nauczycielom, jak również uczniom za ich zainteresowanie i umożliwienie nam przedstawienia tych nieznanych informacji dla poszerzenia wiedzy o powojennej walce Polaków z narzuconym przez okupanta sowieckiego systemem.

Relacja kol. Bartłomieja Ilcewicza – prowadzącego to spotkanie opublikowana na jego fanpagu w dniu 7 marca, ze spotkania w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym im. św. Maksymiliana Marii Kolbe w Szczecinie:

Wczorajsza lekcja o Żołnierzach Wyklętych w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym im. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Szczecinie. Pokazaliśmy krótki film o Narodowych Siłach Zbrojnych, który powstał na 70 – lecie powstania NSZ, mówiliśmy o walce Żołnierzy Wyklętych, o oddziałach i ludziach walczących na Ziemiach Zachodnich, o najważniejszych dowódcach leśnych oddziałów: „Łupaszce”, „Zaporze”, „Bartku”, i innych. Kolega Ted Juchniewicz mówił o umundurowaniu Żołnierzy Wyklętych. Może tego nie widać na zdjęciach, ale sala była pełna młodzieży, która wręcz siedziała na podłodze. Dobrze wykorzystany czas, na propagowanie najnowszej historii Polski. Sprawczynią jednak tego wszystkiego jest Ola Kądziołka, uczennica „Katolika”, która zainicjowała lekcję i zaprosiła nas w mury szczecińskiego liceum. Olu – bardzo dziękujemy!

I druga relacja również autorstwa kol. Bartłomieja Ilcewicza – prowadzącego i to spotkanie, również  opublikowana na jego fanpagu tyle, że w dniu 13 marca, ze spotkania w Technikum Informatycznym SCI w Szczecinie:

Dziś, jako przedstawiciele Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Okręg Szczecin, przeprowadziliśmy kolejną lekcję o walce Żołnierzy Wyklętych w podziemiu antykomunistycznym. Byliśmy w gościnnych progach Technikum Informatycznego SCI, gdzie już drugi rok z rzędu przyjął nas Samorząd Uczniowski SCI. Na wstępie spotkania wysłuchaliśmy okolicznościowego Apelu Pamięci przygotowanego przez nauczyciela historii kol. Adama Czarniawskiego oraz wysłuchaliśmy występ uczennicy klasy 1a – Oliwii Raciborskiej, która wykonała a cappella utwór „Epitafium dla Majora Ognia”. Następnie przedstawialiśmy historię powstania antykomunistycznego 1944 – 1963, organizacje, oddziały, dowódców, kontekst historyczny oraz zbrodnie komunistyczne wobec Żołnierzy Wyklętych. Pokazaliśmy krótki film o NARODOWE SIŁY ZBROJNE, który powstał w 70. rocznicę powstania NSZ. W spotkaniu brało udział kilkudziesięciu uczniów, którzy z zainteresowaniem wysłuchali tego, co pragnęliśmy im przedstawić. Bardzo udane spotkanie z miłą młodzieżą. Podziękowania dla kol. Adama za umożliwienie przeprowadzenia półtoragodzinnej lekcji o polskich Bohaterach!

Comments are closed.