SPOTKANIE U ANDRZEJA KISZKI „DĄB” – OGNISKO INTEGRACYJNE.

admin 21 maja 2012 0
SPOTKANIE U ANDRZEJA KISZKI „DĄB” – OGNISKO INTEGRACYJNE.

W sobotę 19 maja odbyło się integracyjne ognisko w Siennie Dolnym (powiat łobeski), miejscu, w którym mieszka były żołnierz Armii Krajowej – Narodowej Organizacji Wojskowej – Andrzej Kiszka ps. „Dąb”, „Grom”, „Leszczyna”.

Oprócz p. Andrzeja, jego żony i syna, na spotkanie przybyły osoby ze Szczecina, reprezentujące m.in. szczeciński okręg Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, kibice Pogoni Szczecin, Klub Myśli Swobodnej, Stowarzyszenie na Rzecz Tradycji i Kultury „Niklot” oraz szczeciński Klub Gazety Polskiej. W spotkaniu brali udział także mieszkańcy wioski, zarówno młodsi, jak i starsi. Było to swoiste międzypokoleniowe ognisko, w którym wzięło udział ok. 25 osób.

Podczas wspólnej biesiady, m. in. pieczeniu kiełbasek, zaprezentowana została postać p. Andrzeja Kiszki i przebieg jego służby wojskowej, uczestnicy wymieniali się także poglądami na współczesną sytuację kombatantów – Żołnierzy Wyklętych, rozmawiali na temat działalności Porozumienia Środowisk Patriotycznych oraz słuchali opowieści najważniejszego gościa ogniska – p. Kiszki (m.in. historię dziesięcioletniego ukrywania się przed Służbą Bezpieczeństwa, np. w specjalnie przygotowanej ziemiance). Słuchano także patriotycznych pieśni i piosenek, często w nowych aranżacjach artystycznych.

Integracja wypadła bardzo dobrze, czego dowodem był częsty uśmiech na twarzy wiekowego już Bohatera – Andrzeja Kiszki. Ognisko przygotowane zostało znakomicie dzięki mieszkańcom wioski, w czym duża zasługa Pani Sołtys Sienna Dolnego. Już dziś wiemy, że to nie jedyna, szczecińska wizyta w tej malowniczo położonej wsi. Szczegóły naszych kolejnych wyjazdów do p. Andrzeja Kiszki – wkrótce!!!

Kliknij aby dowiedzieć się więcej na tamat historii p. A. Kiszki.

Bartłomiej Ilcewicz
Klub Myśli Swobodnej
Okręg Szczecin ZŻNSZ

Comments are closed.