„Być dobrym chrześcijaninem i prawym obywatelem” – spotkanie o Błogosławionej „Poznańskiej Piątce”, Szczecin, 17 stycznia 2017 r.

Tadeusz 19 stycznia 2017 0
„Być dobrym chrześcijaninem i prawym obywatelem” – spotkanie o Błogosławionej „Poznańskiej Piątce”, Szczecin, 17 stycznia 2017 r.

W dniu 17 stycznia odbył się w Szczecinie wykład i spotkanie „Być dobrym chrześcijaninem i prawym obywatelem”, dotyczący Błogosławionej „Poznańskiej Piątki”; grupki młodych mężczyzn, konspiratorów Narodowej Organizacji Bojowej z Kraju Warty na terenach wcielonych do Rzeszy Niemieckiej, którzy za swoją walkę o niepodległą Polskę zostali ścięci przez niemieckiego okupanta na drezdeńskiej gilotynie.

Sala była zapełniona głównie przez młodych ludzi pragnących poznać tę historię oraz wysłuchać zarysu duchowego i patriotycznego tamtych wydarzeń i ich wpływu na teraźniejszość w Polsce.

Wykład poprowadził kol. Bartłomiej Ilcewicz reprezentujący organizatora – Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Okręg Szczecin. Współorganizatorami tego wykładu byli: Fundacja Małych Stópek oraz Fundacja im. Kazimierza Wielkiego.

Znakomici prelegenci: ks. dr Jarek Wąsowicz SDB oraz dr Rafał Sierchuła z IPN Poznań przedstawili temat w dwu aspektach: religijnym oraz narodowym nawiązując do wydarzeń i sytuacji tamtego okresu okupacji niemieckiej, oraz przedstawili najbliższe plany i wydarzenia w projekcie „Młodzież na Piątkę”.

Było to bardzo wartościowe i budujące duchowo spotkanie!

W imieniu prelegentów zapraszamy do śledzenia informacji związanych z planowanymi wydarzeniami pod nazwą „Młodzież na Piątkę” – na stronie: https://www.facebook.com/MlodzieznaPiatke/, w których to cytując z powyższej strony: „będziemy mogli przez cały rok poznawać Błogosławionych Oratorian i razem ogarniać dlaczego żyli własnie tak, a nie inaczej… co zrobić, żeby żyć jak oni…”.

W poniższym linku zawarty jest szczegółowy opis tego wykładu i spotkania przygotowany przez kol. Bartłomieja Ilcewicza – reprezentującego organizatora spotkania. Są też ciekawe zdjęcia. Zachęcamy do zaglądnięcia.
Dla zachęty ten króciótki fragment powyższego wpisu:
Cała piątka była wychowankami salezjańskiego Oratorium w Poznaniu. Wszyscy byli zaangażowani w konspirację antyniemiecką, wymierzoną w nazistowskiego okupanta, walcząc w szeregach Narodowej Organizacji Bojowej.
 I jeszcze jedna, dodatkowa informacja o tym duchowym i narodowym spotkaniu:
https://www.facebook.com/jarek.wasowicz.1/posts/10210600859730513
Umieściliśmy także nagranie całego wykładu. Dziękujemy koledze Darkowi za udokumentowanie tego tak ważnego dla Polaków, a jednocześnie jakże mało znanego tematu.
https://m.youtube.com/watch?v=zSiIkIs6IeE
A tak zrelacjonowało to spotkanie Polskie Radio Szczecin:
 http://radioszczecin.pl/1,348396,blogoslawiona-poznanska-piatka-sa-wartosci-dla-k&s=7&si=7&sp=7
Cześć i Chwała „Poznańskiej Piątce”!

 

Zdjęcia: Związek Żołnierzy NSZ Okręg Szczecin

Image may contain: 1 person, sitting and indoor

Image may contain: 17 people, people sitting
Image may contain: one or more people
Image may contain: one or more people and indoor

Comments are closed.