Wyjątkowe spotkanie i kolejna lekcja historii tym razem w Arizonie – NSZ-Nowe Pokolenie Chicago – 11, 12 listopada 2016 r.

Tadeusz 25 listopada 2016 0
Wyjątkowe spotkanie i kolejna lekcja historii tym razem w Arizonie – NSZ-Nowe Pokolenie Chicago – 11, 12 listopada 2016 r.

Nasi koledzy z Narodowych Sił Zbrojnych-Nowe Pokolenie Chicago kolejny już raz odwiedzili Panią Barbarę Skarbek – wdowę po ś.p. płk. Antonim Skarbek – Szackim, ps. „Bohun”. Jakby tego nie było mało, w odległej od rodzinnego stanu Illinois, Arizonie przeprowadzili lekcję historii w polskiej szkole.

Jesteśmy dumni z pracy naszych kolegów dla Polski na odległej ziemi amerykańskiej. Dzięki tej pracy u podstaw i kontaktu z polską niezafałszowaną i niezachwaszczoną historią w ten wyjątkowy sposób na pewno wyrośnie tam młode pokolenie wspaniałych Polaków.

Cześć i Chwała Bohaterom!

Zamieszczamy całą relację z tych wydarzeń umieszczoną oryginalnie na stronie: https://www.facebook.com/nsznpchicago/

W dniu 12 listopada 2016 prowadziliśmy lekcję historii w Polskiej Szkole im. Św. Jana Pawła II przy parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w stanie (Arizona). Tematem wykładu była II wojna światowa i powstanie antykomunistyczne. Podczas zajęć uczniowie obejrzeli przygotowaną przez nas prezentację multimedialną, jednak największe zainteresowanie wśród dzieci i młodzieży wzbudziły eksponaty: repliki ryngrafów, a także najwyższych polskich odznaczeń wojskowych oraz cywilnych.

Dzień wcześniej odwiedziliśmy mieszkającą nieopodal Phoenix p. Barbarę Skarbek, wdowę po śp. płk. Antonim Skarbek-Szackim „Bohunie“, legendarnym dowódcy Brygady Świętokrzyskiej. Podczas ośmiogodzinnej wizyty w serdecznej atmosferze mieliśmy przyjemność wysłuchać wspomnienia p. Barbary, które sięgały czasów przedwojennych. Pani Skarbek mieszkała w Poznaniu, pochodzi z patriotycznej rodziny o pięknych tradycjach polskich elit. Jej mama zaangażowana była w ruch narodowy, a w czasie wojny cała rodzina działała w konspiracji, w strukturach NSZ. Po ucieczce z Polski Ludowej na Zachód wyszła za mąż, za płk. Antoniego Skarbek-Szackiego. Razem z dziećmi mieszkali w Niemczech, następnie we Francji (razem z płk. Ignacym Oziewiczem), a w połowie lat pięćdziesiątych wyjechali na stałe do USA. Mieliśmy zaszczyt trzymać w rękach słynne serce zrobione z pasiaków więźniarek z obozu w Holiszowie oraz odznaczenia i furażerkę „Bohuna“.
Była to nasza trzecia i na pewno nie ostatnia wizyta u p. Skarbek.
Dziękujemy p. Barbarze oraz Jej synowej za serdeczne przyjęcia i wspólnie spędzony czas.

Do Phoenix zostaliśmy zaproszeni przez Kongres Polonii Amerykańskiej wydział Arizona. Z tego miejsca dziękujemy Zarządowi.

Pozdrawiamy naszych kolegów i działamy razem, my tutaj – w Polsce, a oni za oceanem.

CWP!

W dniu 30 listopada, a więc kilka dni po opublikowaniu tego wpisu, dodaliśmy ten sfilmowany wywiad – niespodziankę: Wywiad z Panią Barbarą Skarbek, żoną „Bohuna”.
https://youtu.be/cGL5d6TZm78

Polecamy także poniższą galerię zdjęć autorstwa NSZ-NP Chicago.

Comments are closed.