Konferencja naukowa pod tytułem „Narodowe Siły Zbrojne w walce o suwerenność Polski”. – Senat RP, Warszawa 15 września 2016 r.

Tadeusz 16 września 2016 0
Konferencja naukowa pod tytułem „Narodowe Siły Zbrojne w walce o suwerenność Polski”. – Senat RP, Warszawa 15 września 2016 r.

plakat konferencja o nsz - senat -may

Dnia 15 września 2016 w Senacie RP odbyła się konferencja naukowa pod tytułem „Narodowe Siły Zbrojne w walce o suwerenność Polski”. Konferencja  odbyła się w Senacie RP, w 74. rocznicę powołania NSZ.

Takiej konferencji, o takiej tematyce i z takimi uczestnikami jeszcze w historii polskiego powojennego parlamentaryzmu w Polsce nie było. Taka informacja zamieszczona została na stronie oficjalnej Senatu RP: http://www.senat.gov.pl/aktualnosci/art,9057,o-narodowych-silach-zbrojnych-w-senacie.html

„Przez dziesiątki lat na temat Narodowych Sił Zbrojnych milczano albo mówiono o nich źle” – powiedział wicemarszałek Senatu Grzegorz Czelej otwierając  15 września 2016 r. konferencję naukową  „Narodowe Siły Zbrojne w walce o suwerenność Polski”. Konferencja  odbyła się w Senacie, w 74. rocznicę powołania NSZ. „To duże i ważne wydarzenie w życiu Senatu” – podkreślił  wicemarszałek Czelej.

Wicemarszałek Czelej mówił o prawdzie dotyczącej żołnierzy NSZ, która teraz wychodzi na światło dzienne:  „Stoimy teraz przed szansą i dajemy możliwość, by odkłamać historię i powiedzieć prawdę, która jest potrzebna nie tylko nam – dzisiaj  tu obecnym, ale przede wszystkim naszym dzieciom. Pamięć o naszych Żołnierzach Niezłomnych, o tych, którzy poświęcili swoje życie dla wolnej i niepodległej Polski powinna być przekazana” .

Senator  Jan Żaryn, który przywitał uczestników w imieniu parlamentarnego zespołu miłośników historii, w nawiązaniu do słów wicemarszałka Czeleja podkreślił, że  „..przez wiele dziesięcioleci w PRL-u zakłamywano historię w tym, historię szczególną o Narodowych Siłach Zbrojnych. Trzeba sobie powiedzieć, że o tym, rzecz jasna, wiemy i dzisiaj jesteśmy już szczęśliwie na innym etapie”. Dodał, że trwało to jednak bardzo długo – „Bardzo, bardzo długo naród Polski wychodził z ciemności, żeby zrozumieć fenomen Narodowych Sił Zbrojnych, o których już dzisiaj  na szczęcie nikt nie śmie powiedzieć, że ta formacja nie przysłużyła się Polsce i nie walczyła o jej niepodległość’. „Sprawiedliwość dziejowa była nierychliwa także w przypadku Narodowych Sił Zbrojnych ze względu na bardzo daleko idącą w skutkach skuteczność propagandy komunistycznej, która to polegała nie tylko na zabiciu działaczy i oficerów NSZ, ale także na oczernianiu ich przez komunistów” – powiedział senator Jan Żaryn. „Bardzo się cieszę, że o działaniu Narodowych Sił Zbrojnych będziemy mogli porozmawiać w Senacie” – powiedział  J. Żaryn.

Prezes Narodowych Sił Zbrojnych Karol Wołek  przywitał wszystkich żołnierzy – weteranów NZS biorących udział w konferencji. Po przywitaniu modlitwę Narodowych Sił Zbrojnych odmówił Bartłomiej Ilcewicz, który prowadził obrady.

Uczestnicy rozmawiali na temat historii Narodowych Sił Zbrojnych, a także badań i popularyzacji działalności tej organizacji.

Organizatorem konferencji był  Parlamentarny Zespół Miłośników Historii oraz Zarząd Główny Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.

Foto: Katarzyna Czerwińska

 

 

Poniższe nagranie z tej Konferencji również pochodzi z oficjalnej strony Senatu RP:

https://www.youtube.com/watch?v=cd9X02t4gLU&feature=youtu.be

Foto: Jarosław Skiba

14322781_1381908385172537_2532753560987165436_n

A tutaj zamieszczamy kilka oddzielnych wpisów jakie pojawiły się podczas tej konferencji na stronie Narodowych Sił Zbrojnych:

W Senacie rozpoczęła się konferencja z okazji rocznicy powstania Narodowych Sił Zbrojnych. Przemawia Senator prof. Jan Żaryn.

1

W Senacie trwa konferencja z okazji rocznicy powstania Narodowych Sił Zbrojnych. Przemawia Leszek Żebrowski.

2

W Senacie trwa konferencja z okazji rocznicy powstania Narodowych Sił Zbrojnych. Za chwilę referat dr Rafała Sierchuły. Konferencję prowadzi Bartłomiej Ilcewicz, Sekretarz Zarządu Głównego ZŻ NSZ.

3

W Senacie trwa konferencja z okazji rocznicy powstania Narodowych Sił Zbrojnych. Na sali niestety tylko 2 Parlamentarzystów, prof. Jan Żaryn (PiS) i Robert Winnicki (Ruch Narodowy). Jest wielu Kombatantów ZJ, NSZ, Brygady Świętokrzyskiej oraz wielu Przyjaciół NSZ i zaproszonych gości.

4

W Senacie konferencja z okazji rocznicy powstania Narodowych Sił Zbrojnych. Referat o antykomunistycznej działalności NSZ wygłasza Sebastian Bojemski.

5

W Senacie trwa konferencja z okazji rocznicy powstania Narodowych Sił Zbrojnych. Referat o Organizacji „Ogniwo ” jako kontynuacji NSZ na Zachodzie, wygłasza prof. Jan Żaryn, Senator RP, zasiadający w Radzie Historycznej ZŻNSZ.

6

W Senacie trwa konferencja z okazji rocznicy powstania Narodowych Sił Zbrojnych. Po przerwie pod nieobecność p. prof. Szwagrzyka przedstawiony jest referat o pracach ekshumacyjnych i identyfikacyjnych żołnierzy ze Zgrupowania Narodowych Sił Zbrojnych kpt. Henryka Flame ps. ” Bartek „. Prelegentem jest p.Michał Nowak z IPN.

7

W Senacie RP trwa konferencja z okazji rocznicy powstania Narodowych Sił Zbrojnych. Referat o wydarzeniach w Wierzchowinach prezentuje dr Mariusz Bechta.

8

W Senacie trwa konferencja z okazji rocznicy powstania Narodowych Sił Zbrojnych. O Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych mówi Prezes Zarządu Głównego – Karol Wołek.

9

Ostatnim punktem konferencji naukowej o Narodowych Siłach Zbrojnych, która odbyła się dziś w Senacie RP, była prezentacja grup rekonstrukcji historycznej, afiliowanych przy Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych. Wystąpiły: GRH NSZ, GRH NSZ Beskidy, GRH NSZ Zachodni Szaniec, GRH NSZ Rodzynki, GRH I Pułku Legii Nadwiślańskiej Ziemi Lubelskiej i GRH NSZ Podlasie (po kolei przedstawiciele na zdjęciach).

11a 11b 11c 11d 11e 11f

I jeszcze jedna, może nieco bardziej szczegółowa w wybranych tematach, relacja z części wczorajszej konferencji.  Relację tę również tutaj przytaczamy:

http://dzieje.pl/aktualnosci/w-senacie-konferencja-narodowe-sily-zbrojne-w-walce-o-suwerennosc-polski

 

Comments are closed.