Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej płk. ​​Antoniego Szackiego „Bohuna” – dowódcy Brygady Świętokrzyskiej NSZ.

Tadeusz 16 września 2016 0
Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej płk. ​​Antoniego Szackiego „Bohuna” – dowódcy Brygady Świętokrzyskiej NSZ.
Publikujemy w całości relację z tej uroczystości przekazaną nam przez naszych kolegów z Narodowych Sił Zbrojnych – Nowe Pokolenie Chicago.

Dnia 11 września 2016 r. odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej płk. Antoniemu Szackiemu „Bohunowi”, wybitnemu dowódcy Brygady Świętokrzyskiej NSZ. Tablica została wmurowana w świątyni Ojców Cystersów w Willow Springs (przedmieścia Chicago).

W uroczystościach wzięli udział synowie płk. Antoniego Szackiego: p. Aleksander oraz p. Stefan. Ponadto zaszczycili nas swoją obecnością kombatanci i rodziny oficerów NSZ. Byli obecni m.in. por. Filip Ożarowski – 27 Wołyńska Dywizja Piechoty AK, por. Wacław Wierzbicki – 2 Korpus Polski (PSZ) oraz uczestnicy Powstania Warszawskiego: por. Zbigniew Krzyżewski, kpt. Bogdan Horoszowski i Krystyna Kołacińska, wdowa po kpt. Władysławie Kołacińskim „Żbiku” – oficerze NSZ. 

Uroczystość rozpoczęliśmy Mszą św. z udziałem pocztów sztandarowych. Homilię, wywołującą ogromne wzruszenie, wygłosił nasz kapelan, ks. Marcin Zasada, którą w całości poświęcił bohaterskim żołnierzom i oficerom NSZ, Brygady Świętokrzyskiej, a w szczególności płk. Antoniemu Szackiemu. Po nabożeństwie przy asyście naszego pocztu sztandarowego i licznie zgromadzonych rodaków dwaj synowie „Bohuna” dokonali uroczystego odsłonięcia tablicy.

Następnie w sali parafialnej Leszek Żebrowski, wybitny historyk i publicysta, badacz podziemia niepodległościowego wygłosił prelekcję. Głównym tematem jego badań są NSZ, i szczególnie tej formacji poświęcony był wykład zatytułowany „Żołnierze Wyklęci – podziemie narodowe”.

Było to trzecie z kolei spotkanie z Leszkiem Żebrowskim w Chicago. Pierwszy referat pt. „Stosunki polsko-żydowskie” wygłosił 9 września w Copernicus Center oraz drugi pt. „Powstanie Warszawskie” w parafii Św. Ferdynanda.

Tablica płk. Antoniego Szackiego jest trzecią, która została odsłonięta z naszej inicjatywy. Dwie poprzednie również upamiętniają oficerów NSZ: płk. Ignacego Oziewicza – pierwszego dowódcy NSZ oraz kpt. Władysława Kołacińskiego – dowódcy oddziałów partyzanckich NSZ. Dokładamy wszelkich starań, aby przywracać dobre imię NSZ i należne im miejsce w panteonie polskiej historii. Przez wiele lat ludzie tworzący NSZ byli fałszywie oskarżani o niepopełnione czyny, zohydzani i szkalowani w propagandzie komunistycznej, na emigracji, a także częściowo w III RP. Dziś historia się o Nich upomina, prawda nareszcie zostaje mozolnie odkłamywana. Wyżej opisana uroczystość to kolejny krok w tym kierunku.

Dziękujemy serdecznie wszystkim, którzy nas wspierają i pomagają nam w realizowaniu kolejnych inicjatyw.

Wieczna chwała Bohaterom NSZ!

Narodowe Siły Zbrojne-Nowe Pokolenie
Związek Żołnierzy NSZ Okręg Szczecin

Poniżej umieszczamy link do uroczystej Mszy św. oraz galerię zdjęć:
http://youtu.be/cXxVqR2psBA

 

I jeszcze jeden link z samej uroczystości odsłonięcia tablicy płk. Antoniego Szackiego „Bohuna” – dowódcy Brygady Swiętokrzyskiej NSZ, które odbyły się w Chicago. Informacja umieszczona na stronie https://www.facebook.com/nsznpchicago/?hc_ref=PAGES_TIMELINE&fref=nf   w dniu 19 września.

A na zakończenie tej relacji z uroczystości odsłonięcia tablicy dowódcy Brygady Świętokrzyskiej jeszcze jedna informacja z nagraniem.Nagranie to ukazało się na stronie NSZ NP w dniu 21 września.

Tym razem jest to wykład goszczącego w Chicago na zaproszenie kolegów z NSZ Nowe Pokolenie, kolegi Leszka Żebrowskiego w polskiej szkole św. Błażeja w Chicago na temat Powstania Warszawskiego.

Zapraszamy do posłuchania tego wykładu:

CWP!

 

Comments are closed.