Marsz Narodowych Sił Zbrojnych – Szczecin, 17 września 2016 r.

Tadeusz 11 września 2016 0
Marsz Narodowych Sił Zbrojnych – Szczecin, 17 września 2016 r.

Jako Patron Medialny tych całościowych obchodów, jesteśmy zaszczyceni mogąc przekazać tę informację wszystkim naszym stałym czytelnikom i gościom.

Bardzo ważne wydarzenie jest planowane w ramach ogólnopolskich obchodów 74. rocznicy powstania Narodowych Sił Zbrojnych w dniu 17 września w Szczecinie. Ten Marsz będzie wyjątkowym i bardzo wymownym akcentem tych obchodów.
Przekaż tę informację dalej i zaplanuj już teraz uczestnictwo w samym Marszu jak również w innych wydarzeniach tych obchodów.

Wszystkie informacje i potrzebne szczegóły podane są w treści wydarzenia opisanego i przytoczonego przez nas poniżej.

Uczestników tego Marszu prosimy w imieniu organizatorów o zapoznanie się i przestrzeganie podanego Regulaminu Marszu.

Z góry dziękujemy wszystkim za przybycie i uświetnienie tej jakże ważnej także dla polskiego Szczecina rocznicy i całej uroczystości obchodów.

Chwała Bohaterom!

14322307_502368899971399_7552159474807064795_n

W ramach obchodów 74. rocznicy powstania Narodowych Sił Zbrojnych, odbędzie się Marsz Narodowych Sił Zbrojnych, który przejdzie ulicami Szczecina. To część obchodów związanych rocznicą powołania NSZ, które odbywają się pod hasłem: „Trzymamy Straż Nad Odrą”.

Marsz rozpocznie się o godz. 19:30 przy obecnym budynku Aresztu Śledczego, ul. Kaszubska 28, gdzie znajduje się tablica poświęcona Żołnierzom Wyklętym, także z NSZ, których komunistyczna bezpieka mordowała w budynkach Aresztu. Odbędą się okolicznościowe przemówienia, m.in. wystąpienia weteranów. Marsz zakończy się Apelem Pamięci pod tablicą poświęconą również Żołnierzom Wyklętym (także z podziemia narodowego), która znajduje się na ul. Małopolskiej, na budynku Sztabu Wojewódzkiego Policji.

Regulamin Marszu Narodowych Sił Zbrojnych:
1. Celem marszu w rocznicę powstania Narodowych Sił Zbrojnych (20.09.1942) jest oddanie hołdu armii polskiej – Narodowym Siłom Zbrojnym i jej żołnierzom, walczącym z oboma okupantami o niepodległość Polski.
2. Marsz odbędzie się w ramach obchodów 74. rocznicy powstania NSZ – Trzymamy Straż Nad Odrą (17-18 września 2016 r.)
3. Nad porządkiem Marszu czuwa specjalnie oznakowana służba porządkowa. Każdy uczestnik Marszu NSZ ma obowiązek dostosować się do poleceń wydawanych przez osoby pełniące służbę porządkową.
4. Zabrania się wnoszenia transparentów, emblematów, flag i innych symboli partii politycznych oraz symboli internacjonalistycznych. W Marszu NSZ biorą wyłącznie udział osoby prywatne, stowarzyszenia oraz inne organizacje społeczne i non-profit.
5. Wszystkie transparenty, flagi i emblematy niesione przez uczestników Marszu NSZ wymagają akceptacji przez organizatorów. Zgody udzielane będą przez organizatorów w Punkcie Informacyjnym Marszu NSZ (ul. Kaszubska 28) 17 września w godz. 19:15 do 19:30
6. Zakazane jest posiadanie sprzętu nagłaśniającego. Nagłośnienie zapewniają wyłącznie organizatorzy Marszu NSZ.
7. Osoby w jakikolwiek sposób zakłócające przebieg Marszu będą usuwane z manifestacji.
8. Na marszu obowiązuje całkowity zakaz używania środków pirotechnicznych.

Serdecznie Zapraszamy!

Przypominamy także o całych obchodach:

20 września 1942 r. powołane zostały Narodowe Siły Zbrojne. Powstały z połączenia kilku organizacji podziemia narodowego: części Narodowej Organizacji Wojskowej, Związku Jaszczurczego, Narodowo-Ludowej Organizacji Wojskowej i innych. Narodowe Siły Zbrojne były drugą pod względem liczebności formacją wojskową Polskiego Państwa Podziemnego w czasie II wojny światowej. Walczyły z niemieckim, sowieckim oraz komunistycznym okupantem, także po zakończeniu wojny.

Ogólnopolskie obchody powstania NSZ w roku 2016 odbędą się pod hasłem „Trzymamy Straż nad Odrą”. Nazwa i miejsce wydarzenia (Szczecin) nie są przypadkowe. Narodowe Siły Zbrojne, jako jedyna polska formacja niepodległościowa, postawiły sobie za cel swoich wysiłków odzyskanie dla Polski ziem po rzekę Odrę i Nysę Łużycką!

Zarząd Główny Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, Okręg Szczecin Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Fundacja im. Kazimierza Wielkiego zapraszają 17 i 18 września 2016 r. na ogólnopolskie obchody do stolicy województwa Zachodniopomorskiego. Partnerzy obchodów: Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Szczecinie oraz Zespół Szkół Salezjańskich w Szczecinie. Patronat medialny: NarodowySzczecin.pl

Szczegółowy plan uroczystości:

17 września 2016 r. (sobota):

9:00 – Wykład dr Rafała Sierchuły (IPN Poznań) „Myśl Zachodnia NSZ” – Aula, Szkoły Salezjańskie, ul. Ku Słońcu 124.

11:00-17:00 – Turniej Piłkarski „Trzymamy Straż Nad Odrą” o Puchar Okręgu Szczecin ZŻNSZ z okazji 71. rocznicy odzyskania Ziem Zachodnich – Boisko szkolne, Szkoły Salezjańskie, ul. Ku Słońcu 124.

17:00 – Spotkanie z weteranami Narodowych Sił Zbrojnych – Aula, Szkoły Salezjańskie, ul. Ku Słońcu 124.

19:30 – Marsz NSZ – Areszt Śledczy, ul. Kaszubska 28 (przy tablicy poświęconej Żołnierzom Wyklętym).

18 września 2016 r. (niedziela):

10:00 – Msza św. w intencji żołnierzy podziemia narodowego – Kaplica Szkolna, Szkoły Salezjańskie, ul. Ku Słońcu 124.

11:15 – Wykład Bartłomieja Ilcewicza „Trzymamy Straż Nad Odrą w kontekście NSZ”, ze słowem wstępnym weterana NSZ – Aula, Szkoły Salezjańskie, ul. Ku Słońcu 124.

Narodowe Siły Zbrojne złożyły potężną daninę krwi, walcząc o wolną, niepodległą i w pełni suwerenną Polskę, z bezpieczną granicą na Odrze i Nysie Łużyckiej. We wrześniu będziemy o tej służbie Ojczyźnie przypominali.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

Zarząd Główny Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych
Okręg Szczecin Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych

Comments are closed.