Spotkania z Tadeuszem Płużańskim na Kresach Zachodnich Rzeczypospolitej – 15-17 luty 2016 rok.

Tadeusz 6 marca 2016 0
Spotkania z Tadeuszem Płużańskim na Kresach Zachodnich Rzeczypospolitej – 15-17 luty 2016 rok.

15 lutego 2016 r., odbyło się w Szczecinie spotkanie z publicystą i historykiem – Tadeuszem Płużańskim, który promował swoją najnowszą książkę: „Rotmistrz Pilecki i jego oprawcy”. Na spotkanie przybyło ok. 100 osób, które wysłuchało świetnego wykładu dot. nie tylko postaci Witolda Pileckiego, ale również całego komunistycznego aparatu terroru, jaki zwalczał, skazywał i mordował Żołnierzy Wyklętych. Organizatorami spotkania byli: Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Okręg Szczecin oraz Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” Oddział w Szczecinie. Wykład odbył się przy wsparciu Fundacji im. Kazimierza Wielkiego w ramach ogólnopolskiej zbiórki: „Przywracamy pamięć o Żołnierzach Wyklętych”.

Fot. Adam Czarniawski/wCzarnymObiektywie

Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Okręg Szczecin's photo.
Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Okręg Szczecin's photo.
Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Okręg Szczecin's photo.
Więcej zdjęć z tego spotkania znajdziecie Państwo tutaj:
Już następnego dnia lekcję prawdziwej historii przedstawił gość w Gryfinie.
Tutaj krótka relacja z tamtego spotkania i znowu zdjęcia pokazujące zainteresowanie tematem i samą osobą Pana Tadeusza Płużańskiego.

16 lutego 2016 r., Tadeusz Płużański gościł w Gryfinie, gdzie spotkał się z uczniami w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 oraz z mieszkańcami Gryfina. Frekwencja dopisała! Organizatorami spotkania byli: Gryfiński Ruch Patriotyczny oraz Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Okręg Szczecin. Wykład odbył się także przy wsparciu Fundacji im. Kazimierza Wielkiego w ramach ogólnopolskiej zbiórki: „Przywracamy pamięć o Żołnierzach Wyklętych”.

Gryfiński Ruch Patriotyczny's photo.
Gryfiński Ruch Patriotyczny's photo.
Gryfiński Ruch Patriotyczny's photo.
Gryfiński Ruch Patriotyczny's photo.
+4

Gryfiński Ruch Patriotyczny added 7 new photos to the album: 16.02.2016 Spotkanie z Tadeuszem Płużańskim w Gryfinie.

Zeszłoroczny rekord widzów ze spotkania z Leszkiem Żebrowskim został powtórzony. Do auli Starostwa Powiatowego przy Sprzymierzonych 4 przybyło ponad 100 osób !
Przed wieczornym spotkaniem Tadeusz Płużański ,Jakub Sieradzki oraz Kamil Frelichowski odwiedzili Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2. Była to kolejna „żywa” lekcja historii w ZSP2. Panowie przybliżyli uczniom postać oraz tragiczne losy rotmistrza Pileckiego.
16 lutego o godz. 18.30 rozpoczęło się, zorganizowane przez Stowarzyszenie Gryfiński Ruch Patriotyczny spotkanie pt. „Kto zamordował Pileckiego. Rotmistrz Pilecki i jego oprawcy”. Głównym prelegentem był historyk, pisarz i publicysta Tadeusz Płużański a gościem honorowym gryfinianin Jakub Sieradzki. Obydwaj panowie poznali się kilkanaście lat temu na procesie prokuratora Czesława Łapińskiego, który oskarżał w procesie pokazowym tzw.”Grupy Pileckiego” . Proces rozpoczął się 3 marca 1948 przed Wojskowym Sądem Rejonowym w Warszawie a oskarżyciel żądał kary śmierci dla Witolda Pileckiego, Marii Szelągowskiej, Tadeusza Płużańskiego(ojca pisarza) oraz Makarego Sieradzkiego(dziadka pana Jakuba).Z całej grupy wyrok śmierci wykonano na rotmistrzu Pileckim, pozostałym oskarżonym zamieniono karę na dożywocie, a następnie na kilkanaście lat więzienia. W tak zwanym procesie odpryskowym babcia pana Jakuba, pani Helena Sieradzka została skazana na 7 lat więzienia (zamienione na 3.5) w Fordonie.
Tadeusz Płużański opowiedział zgromadzonym o historii działalności rotmistrza Pileckiego, jednego z 6 najodważniejszych osób XX wieku na świecie. Witold Pilecki jako 19-latek walczył w Bitwie Warszawskiej w wojnie polsko-bolszewickiej, był również żołnierzem września 1939. Po przegranej wojnie wstąpił do konspiracyjnej Tajnej Armii Polskiej, gdzie poznał Makarego Sieradzkiego, dziadka p.Jakuba. Rotmistrz Pilecki dał się ująć pod fałszywymi danymi na nazwisko Tomasz Serafiński w łapance 19 września 1940 roku w Warszawie. Do niemieckiego obozu koncentracyjnego w Auschwitz trafił w nocy z 21 na 22 września i nadano mu numer 4859. Pilecki dał się osadzić w Auschwitz, gdyż chciał dowiedzieć się jak funkcjonuje ten obóz koncentracyjny oraz chciał w nim wywołać powstanie, na co ostatecznie nie pozwoliło mu dowództwo AK. Witold Pilecki zbiegł z Auschwitz w nocy z 26/27 kwietnia 1943 i wstąpił do oddziału III Kedywu KG AK. Rotmistrz brał udział w Powstaniu Warszawskim jako szeregowiec w oddziale „Warszawianka” a później jako dowódca w oddziale Narodowych Sił Zbrojnych „Chrobry II”. Warto dodać, że ten oddział złożony głównie z Narodowców jako jedyny przez 63 dni Powstania nie oddał Niemcom ani centymetra bronionego obszaru. Po powstaniu Pilecki trafił do Stalagu 344 Lamsdorf (pol. Łambinowice) , oflagu VII A Murnau, który został wyzwolony w maja 1945. Następnie trafił do Korpusu gen. Andersa do Włoch. Do kraju wrócił 8 grudnia 1945 na rozkaz Andersa. Celem powrotu było rozwijania organizacji „NIE”. Po tym jak okazało się, że większość działaczy tej organizacji już nie żyje Pilecki zmuszony został do opracowania nowej strategii w oparciu o ludzi z dawnej organizacji TAP. „Grupa Pileckiego zajmowała się gromadzeniem informacji politycznych oraz gospodarczych na temat powojennej Polski oraz kontaktowała się z oddziałami leśnymi. Do aresztowań członków grupy doszło w maju 1947 a rotmistrza aresztowano 8 maja 1947 w mieszkaniu należącym do dziadków p. Jakuba, Makarego i Heleny Sieradzkich. Wszyscy osadzeni byli katowani przez oprawców z Urzędu Bezpieczeństwa. Stosowano na nich wiele wymyślnych i brutalnych tortur. Jednym z najokrutniejszych sadystów z UB, którzy katowali rotmistrza Pileckiego był Eugeniusz Chimczak. W trakcie ostatniego spotkania z żoną Pilecki powiedział, że „Oświęcim to była igraszka” w porównaniu z tym co przeżył w więzieniu przy Rakowieckiej. Córka Rotmistrza, pani Zofia Pilecka wspominała: „ Na jednym z ostatnich posiedzeń, gdy już było wiadomo, że zginie, Ojciec dał mamie mały metalowy grzebyk i powiedział, żeby koniecznie kupiła książkę Tomasza á Kempis „O naśladowaniu Chrystusa”. Chciał, żeby mama codziennie czytała nam fragmenty tej cudownej książeczki. „To ci da siłę” – powiedział do niej. Bardzo sobie cenię tę książeczkę i przez cały czas ją czytam. Jest to także testament dla mnie.
Dzisiejsze spotkanie potwierdziło, że w Gryfinie istnieje ogromne zapotrzebowanie na organizowanie tego typu spotkań. Nasze Stowarzyszenie ma wiele pomysłów i stanie oczywiście na wysokości zadania, by spełnić oczekiwania mieszkańców naszego miasta !

I jako końcowe spotkanie, w dniu 17 lutego nasz gość odwiedził Kamień Pomorski.
I tutaj krótka relacja z tamtego spotkania:

17 lutego 2016 r. Tadeusz Płużański gościł w Muzeum Ziemi Kamieńskiej w Kamieniu Pomorskim, gdzie również promował swoją najnowszą książkę: „Rotmistrz Pilecki i jego oprawcy”. I znów spotkanie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem! Organizatorami spotkania byli: Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Okręg Szczecin oraz Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” Oddział w Kamieniu Pomorskim. Wykład odbył się przy wsparciu Fundacji im. Kazimierza Wielkiego w ramach ogólnopolskiej zbiórki: „Przywracamy pamięć o Żołnierzach Wyklętych”.

Fot. Okręg Szczecin ZŻ NSZ

Dziękujemy za podładowanie baterii i już teraz zapraszamy do Szczecina na kolejne wykłady i budowanie Wielkiej Polski.

Comments are closed.