Kwesta „Przywracamy Pamięć o Żołnierzach Wyklętych” w okresie Dnia Wszystkich Świętych.

Tadeusz 2 listopada 2015 0
Kwesta „Przywracamy Pamięć o Żołnierzach Wyklętych” w okresie Dnia Wszystkich Świętych.

W dniach 31 października i 1 listopada odbyła się zbiórka: Przywracamy pamięć o Żołnierzach Wyklętych, zorganizowana przez Fundacja im. Kazimierza Wielkiego. Kwesta ta miała miejsce w kilkunastu miejscowościach Województwa Zachodniopomorskiego oraz w wielu innych miastach w Polsce.

Już teraz wielkie dzięki wszystkim wolontariuszom tak z wielu organizacji, jak i osobom indywidualnym i sympatyzującym ze Związkiem Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, którzy postanowili poświęcić w tych dniach swój cenny czas na ten chlubny i zaszczytny cel.

Na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie, gdzie my z POLSKIEGO SZCZECINA kwestowaliśmy były  tłumy ludzi, więc i zainteresowanie zbiórką ogromne i nie obyło się bez wielu pytań. Wynikiem ich była  niebywała wręcz jak dotąd życzliwość i hojność darczyńców. Coś się chyba zmienia i idzie w dobrym kierunku w naszym Polskim Narodzie.

Puszki wielu kolegów i koleżanek szybko się wypełniały, ale równie ważne, a może i najważniejsze to to, że coraz więcej ludzi interesuje się i wie sporo o Żołnierzach Wyklętych. Bardzo często padały takie stwierdzenia jak: „Należy im się to!”, „Dobrze, że o nich pamiętacie”, „O, jeśli na Wyklętych, to z przyjemnością wspomogę”, „Inni zapomnieli, dobrze, że chociaż wy pamiętacie”, „Jak dobrze, że Was znalazłam, bo wypatrywałam” i wiele, wiele podobnych.

Zbiórkę wspierali starsi (często wyszukując swoje drobne, niekiedy ostatnie ale jakże przecież cenne dla nas grosze. Podchodzili z datkami także młodzi ludzie ze średniego pokolenia (ci, których rodzice lub dziadkowie walczyli w AK czy NSZ). Ale wiele wzruszenia i radości jak zwykle wzbudzały maluchy; najpierw z trudem wkładające otrzymane od rodziców pieniążki, by potem sięgnąć po naszą piękną ulotkę. Jesteśmy pewni, że później – po przyjściu do domu, w domowych pieleszach i zaciszu rodzice i ich pociechy zapoznają się bardziej szczegółowo z celami naszej Fundacji, których realizację tak przecież chojnie wspomogli.

Sporo wśród wspierających było również żołnierzy i ludzi morza w mundurach. Cieszy, że z każdym rokiem tych wszystkich darczyńców w Szczecinie przybywa, a przez to i walka o pamięć o tych którzy walczyli i oddawali swe życie za Wielką Polskę wciąż trwa. To budujące i bardzo motywujące dla nas – kwestujących w te dni, a pracujących na codzień nad realizacją wszystkich postawionych sobie celów. Cieszy, że Polacy pamiętają o prawdziwych Bohaterach, marzących o prawdziwie wolnej Polsce i dokładają swoją cegiełkę do przywracaniu o nich pamięci.

W te dni w Szczecinie i województwie kwestowały organizacje Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Okręg Szczecin, Patriotyczna Pogoń SzczecinObóz Narodowo-Radykalny Szczecin i Młodzież Wszechpolska – Szczecin, Młodzież Wszechpolska – Gryfice, Młodzież Wszchpolska Gryfino, Narodowe Świnoujście. Jeśli kogoś nie wymieniliśmy, to chylimy czoła i przepraszamy.

Raz jeszcze Wielkie Podziękowania dla wszystkich kwestujących i wspierających. Obiecujemy z naszej strony spełnić Wasze oczekiwania i przywracać pamięć w tych różnych formach.

Żołnierze Wyklęci pomordowani, i ci, którzy odeszli na Wieczną Wartę, ale przede wszystkim Ci – jeszcze żyjący wśród nas mogą być z Was dumni!

Cześć i Chwała Bohaterom!

 

Tutaj wybrane linki:

 

http://radioszczecin.pl/1,329597,zbieraja-na-wykletych-kwesty-na-cmentarzu-zdjeci 

https://www.facebook.com/SzczecinInformacje/?fref=ts 

http://www.superportal24.pl/wiadomosc/5016/

 

Kilkanaście zdjęć z różnych miejsc tej kwesty:

Zdjęcia: Grzegorz Kozak, Emilia Lechowicz, Tomasz Gontarz, MW Gryfino, MW-Szczecin, ONR Szczecin, Superportal24.pl – Gryfice

Comments are closed.