Msza św. w intencji żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego oraz wydarzenie Tramwaj Historyczny NSZ – Szczecin, 27 września 2015 r.

Tadeusz 29 września 2015 0
Msza św. w intencji żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego oraz wydarzenie Tramwaj Historyczny NSZ – Szczecin, 27 września 2015 r.

W niedzielę, 27 września 2015 r. w Szczecinie odprawiona została Msza św. w szczecińskiej bazylice archikatedralnej pw. św. Jakuba. Msza odbyła się w intencji wszystkich żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego i uczestniczyły w niej poczty sztandarowe AK, NSZ oraz szkoły im. Armii Krajowej w Szczecinie. Po Mszy św. odbyła się jeszcze krótka modlitwa w kaplicy AK gdzie złożono wiązankę kwiatów od Okręgu Szczecin Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych i zapalono symboliczne znicze pamięci.

Zaraz kilka godzin po Mszy św. na ulice Szczecina wyruszył Tramwaj Historyczny Narodowych Sił Zbrojnych, który tak jak w roku ubiegłym wzbudził spore zainteresowanie mieszkańców, w większości nie znających tamtego rozdziału w historii Polski.

Pięknie patriotycznie i narodowo przybrany tramwaj przejechał ulicami Pogodna, Centrum i Niebuszewa. Na przystankach, podczas krótkich postojów, organizatorzy tego wydarzenia – Okręg Szczecin Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych rozmawiali z mieszkańcami i  rozdawali ulotki. Także istniała możliwość spotkania się przez chwilkę i posłuchania choćby kilku krótkich wypowiedzi, jak również odczytanych wierszy przez kilku jadących tym tramwajem Kombatantów NSZ.

Kombatantów, dla których to właśnie wydarzenie zostało w głównej mierze zorganizowane. Podczas przejazdów tramwaju ulicami miasta Szczecin, wznoszone były okrzyki patriotyczne i narodowe, którym bardzo często przechodnie okazywali swe zadowolenie.

Na dwóch przystankach odbyły się też krótkie rekonstrukcje historyczne, pokazujące rozdawanie ulotek antykomunistycznych przez Polaków w czasach okupacji sowieckiej Polski już po wyzwoleniu, kiedy działały jeszcze oddziały NSZ. Akcja ulotkowa spotkała się z agresywną i brutalną reakcją ze strony milicji obywatelskiej i doszło do bójki. Część przypadkowych przechodniów była zaszokowana i nie wiedziała co się dzieje; kilka osób zdecydowało się jednak interweniować i chcieć pomóc bitym i szamocącym się z funkcjonariuszami MO patriotom. Cała więc sceneria musiała wyglądać bardzo realnie, by powodować tego typu reakcje, jakże przecież dzisiaj obojętnych obywateli. Na ten moment kiedy milicja unieszkodliwiła już obywateli, nadjechał tramwaj i z niego wyskoczyli umundurowani żołnierze NSZ, szybko i sprawnie obezwładniając milicjantów i zabierając ich ze sobą.

Takie zdarzenia teraz nie występujące, wtedy miały powszechny charakter i z takimi żołnierze podziemia niepodległościowego mieli do czynienia.

W imieniu organizatora dziękujemy wszystkim kolegom i koleżankom, którzy pomagali w przygotowaniu tego historycznego wydarzenia i udanie przeprowadzili je na ulicach miasta Szczecina. Takie żywe lekcje historii są ważnym elementem kształtowania świadomości narodowej.

Podczas tej akcji rozdano także kilkaset ulotek o Narodowych Siłach Zbrojnych i bardzo ważnym tegorocznym wydarzeniu w Czechach – w Holiszowie, o którym już tutaj pisaliśmy w maju.

Szczególne jednak serdeczne i najgorętsze podziękowania kierujemy naszym drogim Kombatantom – Żołnierzom NSZ, którzy byli gośćmi i stali się aktywnymi uczestnikami tego wydarzenia.

Cześć i Chwała Bohaterom!

 

Opisy i relacje z tego wydarzenia dostępne w sieci zamieszczamy poniżej.

http://szczecin.tvp.pl/21825724/76-rocznica-polskiego-panstwa-podziemnego

http://www.24kurier.pl/aktualnosci/wiadomosci/pamietali-o-podziemiu/

 

 

Galeria zdjęć przekazanych przez kol. Grzegorza Kozaka:

 

Comments are closed.