Odsłonięcie tablicy ku czci Żołnierzy Wyklętych w Nowogardzie – 15 sierpnia 2015 r.

Tadeusz 17 sierpnia 2015 0
Odsłonięcie tablicy ku czci Żołnierzy Wyklętych w Nowogardzie – 15 sierpnia 2015 r.

W dniu 15 sierpnia członkowie oraz sympatycy Okręgu Szczecin Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych wzięli udział w uroczystościach odsłonięcia tablicy ku czci Żołnierzy Wyklętych, zamontowanej na obelisku przy kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Nowogardzie.

Uroczystości rozpoczęły się uroczystą Mszą św. o godzinie 11:00, którą odprawił tamtejszy Ksiądz Proboszcz Grzegorz Legutko.

Msza św odprawiona była z kilku ważnych okazji tego dnia: święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, 70 lecia tejże Parafii, dnia Wojska Polskiego, Bitwy Warszawskiej 1920 roku  oraz w intencji Żołnierzy Wyklętych – Bohaterów Niezłomnych w tym również obecnych na niej kombatantów – Andrzeja Kiszki, oraz Wiktora Sumińskiego. Zaraz po procesji wraz ze zgromadzonymi wiernymi i wieloma gośćmi odsłonili oni osobiście tablicę ku czci Żołnierzy Wyklętych.

Obelisk ten z tą piękną tablicą jest pierwszym takim miejscem na terenie województwa Zachodniopomorskiego i jest szczególnym dowodem pamięci i zaangażowania tamtejszego środowiska w kultywowanie pamięci o Zołnierzach Wyklętych.

Cześć i Chwała Bohaterom!

Cała uroczystość była pięknie i sprawnie zorganizowana, a reprezentowanie Okręgu Szczecin Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych wyjątkowym zaszczytem i honorem. Trzeba tutaj nadmienić, że członkowie i sympatycy ZŻNSZ od lat zaprzyjaźnieni są z rodziną Pana Andrzeja Kiszki i byli szczególnie szczęśliwi z uwiecznienia się marzenia swego Bohatera. Grupę tą reprezentowało kilkanastu członków i sympatyków z kilku organizacji ze Szczecina i z regionu Zachodniopomorskiego. Szczególnie ważne było dla nich móc znowu spotkać się z Panem Andrzejem Kiszką i razem z nim i jego małżonką wspólnie cieszyć się tym świętem.

Po odsłonięciu tablicy i okolicznościowych słowach oraz wspólnym odśpiewaniu kilku piosenek przy akompaniamencie gitary, nastąpiło złożenie kwiatów, a następnie poczęstunek na terenie przy kościele, gdzie goście mogli już spokojnie spotkać się ze sobą oraz z Kombatantami i ich najbliższymi i sobie  porozmawiać.

Szczególne słowa podziękowania należą się Księdzu Proboszczowi za organizację, serdeczne przyjęcie naszej grupy i gościnę podczas spotkania. Czuliśmy się jak u siebie. Dziękujemy.

 

A tak udokumentowało i zrelacjonowało tę uroczystość Polskie Radio Szczecin:

http://radioszczecin.pl/1,128564,skazani-na-zapomnienie-maja-swoj-pomnik-w-nowoga&s=4&si=4&sp=4

 

Zdjęcia: Polski Szczecin, Chwała Bohaterkom, ONR

 

Comments are closed.