Obchody Dnia Męczeństwa Kresowian w Szczecinie – 11 lipca 2015 roku.

Tadeusz 13 lipca 2015 0
Obchody Dnia Męczeństwa Kresowian w Szczecinie – 11 lipca 2015 roku.

Dla uczczenia tego dnia – Dnia Męczeństwa Kresowian w Szczecinie odbyła się uroczysta Msza św. w Katedrze św. Jakuba, której przewodniczył J.E. ks. abp. Andrzej Dzięga, Metropolita Szczecińsko – Kamieński. Po Mszy św. wspomniano pomordowanych i pomodlono się za ich dusze przy pamiątkowej tablicy w kaplicy katedralnej. Na zakończenie odśpiewano Hymn „Boże, coś Polskę”.

Po Mszy św. ulicami Szczecina przeszedł Marsz Pamięci ludobójstwa na Wołyniu i Kresach Południowo – Wschodnich 1943 r. Marsz rozpoczął się przy Katedrze i udał się na Cmentarz Centralny pod Krzyż Wołyński. Marsz poprowadziły czarne flagi z napisem Wołyń 1943 i przebiegł w całkowitej ciszy. Od czasu do czasu jedynie wyczytywane były daty, miejscowości mordów oraz liczby ofiar zamordowanych przez ukraińskich siepaczy głównie z Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów oraz Ukraińskiej Powstańczej Armii. Pod Krzyżem Wołyńskim odbyły się końcowe uroczystości – modlitwy, wiersze, okolicznościowe przemówienia i Apel Pamięci.

Bardzo cieszy, że pomimo tegorocznego okresu wakacyjnego zarówno we Mszy św. jak i w samym Marszu udział wzięła duża liczba młodzieży – reprezentantów szczecińskich organizacji patriotycznych i narodowych. Oni to bowiem – młodzi Polacy przejmą obowiązek pamiętania o tej haniebnej dla człowieczeństwa zbrodni ludobójstwa.

W miejscu Krzyża Wołyńskiego środowisko Kresowiaków chce postawić pomnik ofiarom ludobójstwa na Kresach. Tylko tyle i aż tyle możemy dla upamiętnienia tego ludobójstwa obecnie zrobić. Ich krew i przesiąknięta tą krwią tamta ziemia woła o pamięć – naszą pamięć.

Organizatorem Marszu Pamięci i Mszy św. były Porozumienie Środowisk Patriotycznych w Szczecinie oraz Stowarzyszenie Kresy Wschodnie – Dziedzictwo i Pamięć. I budujące jest, że pomimo całkowitego zapomnienia i ucieczki wręcz od tej trudnej prawdy historycznej przez elity obecnej władzy, środowisko patrityczno-narodowe Szczecina potrafiło po raz kolejny samodzielnie upamiętnić tamte dni. Serdeczne wszystkim obywatelom – Polakom dokładającym swą małą cegiełkę do tego Dnia za ich wysiłek bardzo dziekujemy.

Już teraz w imieniu organizatorów zapraszamy za rok, by 11 lipca, tak jak w tym roku, oddać hołd tym niewinnym mieszkańcom Wołynia i Kresów Południowo – Wschodnich, pomordowanym w bestialski sposób przez ukraińskich nacjonalistów z OUN i UPA.

Tamte rany wiecznie jeszcze krwawią i mimo upływu tylu lat, nie zabliźniły się. Co gorsza na tamtych terenach odnawia się złowroga hydra i dlatego też pamięć tamtego ludobójstwa nie może być ukrywana i niezauważana, a ku przestrodze młodych pokoleń cały czas pielęgnowana.

Cześć pomordowanym tylko za to, że byli Polakami! Nie zapomnimy!

Hańba po wieki ich mordercom!

 

Fot. Jerzy Mużyło, Lukasz Szełemej.

2

 

 

4

5

6

7

8

9

10

11

12

 

 

Comments are closed.