Przedświąteczna wizyta u Andrzeja Kiszki ps. „Dąb”

admin 21 kwietnia 2014 0
Przedświąteczna wizyta u Andrzeja Kiszki ps. „Dąb”

W Wielki Piątek, 18 kwietnia 2014 roku przedstawiciele Okręgu Szczecin Związku Żołnierzy NSZ złożyli przedświąteczną wizytę p. Andrzejowi Kiszce ps. „Dąb”, mieszkającemu w miejscowości Sienno Dolne. Andrzej Kiszka od 1943 do 1961 roku walczył m.in. w szeregach NOW – AK, NZW oraz NSZ. Od 1954 roku ukrywał się m.in. w wybudowanej przez siebie ziemiance aż do 1961 roku, kiedy to został zatrzymany przez oddziały MO i bezpiekę i skazany na dożywocie, zamienione na 15 lat ciężkiego więzienia. Został z niego zwolniony w 1971 roku.

Celem wizyty, oprócz złożenia życzeń i podarowania upominków, było nadanie tytułu Honorowego Członka Okręgu Szczecin Związku Żołnierz NSZ p. Andrzejowi Kiszce. W obecności członków Zarządu Okręgu, jego prezes kol. Grzegorz Kozak wręczył p. Andrzejowi legitymację członkowską, oznaczoną numerem 1. Pomimo sędziwego wieku, nasz kombatant przyznał że dałby jeszcze radę komunistom, gdyby zaszła taka potrzeba.

Wizyta niestety trwała krótko, ponieważ przedświąteczne obowiązki oraz chęć uczestnictwa w Misterium Męki Pańskiej wzywały członków Okręgu do powrotu. Panu Andrzejowi Kiszcze oraz jego rodzinie obiecaliśmy kolejne odwiedziny,  w dużo większym gronie.

Związek Żołnierzy NSZ
Okręg Szczecin
Maciej Truszkowski

Comments are closed.