Powstanie kościuszkowskie

admin 6 kwietnia 2014 0

 

Jan Bodakowski

Powstanie kościuszkowskie

 

Nakładem wydawnictwa Rytm ukazała się praca Artura Śliwińskiego „Powstanie kościuszkowskie” w której autor stara się odpowiedzieć czytelnikom o przyczyny i przebieg upadku Polski, któremu usiłowali zapobiec polscy patrioci dowodzeni przez Tadeusza Kościuszkę.

 

W 1792 roku Polska uległa rosyjskiej agresji. Armia rosyjska okupowała ziemie Polskie. Z Rosjanami kolaborowali renegaci z Targowicy. Rosyjski okupant grabił i prześladował Polaków. W wyniku rosyjskiej okupacji Polska pogrążała się w kryzysie. Rosjanie odebrali Polakom wolności, wprowadzili cenzurę, zlikwidowali patriotyczną prasę, zakazano sprzedaży wielu książek. W 1793 nastąpił II rozbiór Polski. Rosjanie rozbudowali siatkę policji politycznej w Polsce i liczyli, że dzięki wybuchowi powstania będą mogli resztki Polski utopić we krwi.

 

Polacy by wyzwolić się spod rosyjskiej okupacji przygotowywali wybuch powstania. Powstanie wybuchło oficjalnie 24 marca gdy Kościuszko ogłosił wybuch insurekcji, i trwało do połowy grudnia 1794 roku. Polacy przegrali z rosyjskim imperium. W polskich oddziałach walczyło 150.000 osób, 100.000 w formacjach regularnych, oraz 50.000 w milicjach i oddziałach pospolitego ruszenia.

 

Polacy za swe pragnienie wolności zostali przez Rosjan ukarani wywózką 20.000 powstańców na Syberię, konfiskatą majątków które zostały przekazane na własność Rosjanom. Rosjanie konfiskowane mienie ruchome wywozili w głąb Rosji.

 

Jan Bodakowski

Article source: http://jan.bodakowski.salon24.pl/577263,powstanie-kosciuszkowskie

Comments are closed.