Relacja RN z obchodów 69 rocznicy Powstania Warszawskiego

admin 5 sierpnia 2013 0
Relacja RN z obchodów 69 rocznicy Powstania Warszawskiego

Relacja Ruchu Narodowego Zachodniopomorskie z obchodów 69 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, które odbyły się w Szczecinie, Świnoujściu oraz Gryfinie.

Ruch Narodowy Szczecin: W Szczecinie, w 69 rocznicę wybuchu powstania warszawskiego, w Katedrze pod wezwaniem św. Jakuba została odprawiona uroczysta Msza Święta. Równo o godzinie 17.00 zawyły syreny i zabiły kościelne dzwony, po czym w obecności pocztów sztandarowych rozpoczęło się nabożeństwo. Wzięli w nim udział weterani powstania, żołnierze Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych, a także inne osoby, między innymi przedstawiciele Ruchu Narodowego z szczecińskiego oddziału Brygady Zachodniopomorskiej Obozu Narodowo-Radykalnego, szczecińskiego koła Młodzieży Wszechpolskiej, szczecińskiego okręgu Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych i Patriotycznej Pogoni Szczecin. Obecny był także gościnie działacz Obozu Narodowo-Radykalnego Podhale. Na początku Mszy padły słowa „Tylko pod tym Krzyżem, tylko pod tym znakiem, Polska będzie Polską, a Polak Polakiem”. W homilii podkreślano, że przyczyną wojen zazwyczaj jest odwrócenie się od Boga. Pomimo objawień Matki Boskiej, która przestrzegała przed dwoma największymi konfliktami w historii i nawoływała Europę do modlitwy, ludzie nie posłuchali. Zaznaczono też, że druga wojna światowa została wywołana przez państwa, które chrześcijaństwa się wyrzekły: ateistyczną, bolszewicką Rosję i neopogańską III Rzeszę. Jednak to te dwa potężne państwa walczące z Bogiem upadły, a Kościół Katolicki trwa nadal. Podkreślano bohaterstwo powstańców, którzy mimo przewagi wroga poszli pod znakiem krzyża walczyć o wolność, walczyć Polskę. Po Mszy, wychodzących weteranów żegnały okrzyki pod Katedrą „Cześć i chwała Bohaterom!”. Niestety, ta ważna dla Polaków rocznica nie zgromadziła wielu osób. Również w momencie wycia syren, niewielu zatrzymywało się, aby oddać hołd bohaterom powstania. Tylko naszą ciężką pracą u podstaw doprowadzimy do tego, że naród pamiętać będzie o swoich Bohaterach.

Ruch Narodowy Świnoujście: 1-go sierpnia o godzinie 17:00, zaraz po minucie odgłosów syren, na Placu Słowiańskim w Świnoujściu obyły się obchody 69 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Na miejscu zgromadziło się około stu osób. Po krótkim przemówieniu pani Elżbiety Pietrzyk ze Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, która opisała w kilku pięknych zdaniach istotę Powstania Warszawskiego, rozpoczęto składanie kwiatów pod pomnikiem poświęconym Bohaterom Walki o Niepodległość Rzeczpospolitej. Swoje wiązanki kwiatów złożyli kombatanci, władze miasta, reprezentacje niektórych ugrupowań, a także delegacje pokaźnej grupy ludzi młodych przybyłych na plac – kibiców Floty Świnoujście oraz działaczy Ruchu Narodowego z Narodowego Świnoujścia oraz świnoujskiego oddziału Brygady Zachodniopomorskiej Obozu Narodowo-Radykalnego. Po okrzykach „Chwała Bohaterom!” i podziękowaniom pani Elżbiety Pietrzyk skromne świnoujskie obchody dobiegły końca.

Ruch Narodowy Gryfino: Gryfińskie obchody 69 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego rozpoczęły się od minuty ciszy, którą mieszkańcy uczcili Bohaterów walczącej Warszawy. Gdy syreny umilkły, prezes gryfińskiego koła Młodzieży Wszechpolskiej powitał wszystkich zebranych oraz poprosił o odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego. Po odśpiewaniu hymnu głos zabrał Prezes Towarzystwa Miłośników Historii Ziemi Gryfińskiej pan Arkadiusz Kostrzewa, który odczytał Apel Poległych. W trakcie apelu odpalone zostały znicze, które zostały ułożone w znak Polski Walczącej. Następnie ponownie głos zabrał Maciej Waliński, prezes gryfińskiego koła Młodzieży Wszechpolskiej przypominając, że powstańcy warszawscy oddali swe życie za wolność Ojczyzny i dlatego jesteśmy im winni wdzięczność i szacunek. W swoi przemówieniu powiedział także: ,,Powstańcy są także drogowskazem i przykładem dla młodego pokolenia, które we współczesnym świecie błąka się po rozstajach dróg życia. Ci młodzi ludzie, którzy 69 lat temu walczyli i umierali również dla nas, pokazali nam drogę, którą musimy podążać. Wskazali nam wartości, bez których życie jest tylko nic niewartą egzystencją. A są nimi Bóg, Honor, Ojczyzna, Wolność, Braterstwo i Odwaga. (…) My, młode pokolenie już dziś obiecujemy, że nigdy nie zapomnimy o tych wartościach i w swoim życiu będziemy się nimi kierować. Nie damy również zapomnieć o bohaterskich żołnierzach Powstania Warszawskiego i będziemy przekazywać pamięć o ich chwalebnych i bohaterskich czynach z pokolenia na pokolenie”. Po przemówieniu podziękował wszystkim zebranym na Placu Sybiraków za wspólne uczczenie pamięci Powstania Warszawskiego oraz zaprosił wszystkich do kościoła pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, gdzie o godzinie 18:00 odbyła się Msza Święta za Ojczyznę.

Chwała Bohaterom!

Ruch Narodowy – Zachodniopomorskie

Comments are closed.