Ze świąteczną wizytą u bohatera.

NSZ Szczecin 18 grudnia 2011 0
Ze świąteczną  wizytą u bohatera.

W dniu 17 grudnia w ramach akcji „Paczka dla kombatantów” zorganizowanej przez Porozumienie Środowisk Patriotycznych w Szczecinie udaliśmy się z wizytą do pod łobeskiej  wsi Siadło Dolne. Tam od wielu lat mieszka jeden z najbardziej zasłużonych żołnierzy podziemia niepodległościowego Pan Andrzej Kiszka  ps. „Dąb” (żołnierz NOW, oddziału Franciszka Przysiężniaka , ,Ojca Jana” ,następnie NZW Józefa Zadzierskiego ”Wołyniaka” a po jego śmierci – Adama Kuszy „Garbatego” – ukrywał się do 31 grudnia 1961 r., gdy został aresztowany, w bunkrze w lesie. Skazany na dożywotne więzienie, zamienione następnie na 15 lat. Wyrok odbywał m.in. w Strzelcach Opolskich i Potulicach. Zwolniony warunkowo z więzienia w sierpniu 1971 r. wyjechał do województwa szczecińskiego, gdzie mieszka do chwili obecnej)

Po bardzo serdecznym przyjęciu naszej delegacji PŚP ( przedstawiciel NSZ z Okręgu Szczecin, Stowarzyszenia Niklot oraz Stowarzyszenia kibiców Pogoni Szczecin „Portowcy” ) przez gospodarzy usiedliśmy przy stole w celu wspólnej rozmowy z naszym bohaterem oraz przemiłą małżonką Pana Andrzeja. Przekazaliśmy także pozdrowienia świąteczne od wszystkich organizacji skupionych w PŚP, ZŻNSZ w Warszawie   oraz od wielu osób prywatnych w tym od historyka Leszka Żebrowskiego badającego m.in. podziemie narodowe.

Pan Andrzej specjalnie dla nas ubrał swój mundur z odznaczeniami państwowymi, które zrobiły wśród naszej trójki duże wrażenie. Byliśmy bardzo ciekawi opowiadań z okresu działań zbrojnych podczas II wojny światowej i zaraz po niej oraz ukrywania się w okresie terroru komunistycznego. Rozmowy trwały blisko godzinę, gdzie dowiedzieliśmy się trochę historii z życia Pana Andrzeja oraz jak sobie radzi w czasach obecnych. Oczywiście zaoferowaliśmy swoją pomoc w każdej postaci. Nie obyło się bez wspólnych zdjęć także ze sztandarem Narodowych Sił Zbrojnych Okręgu Szczecin, którego Prezesem jest Pan Antoni Rogowski ( także żołnierz  i więzień okresu komunistycznego w Polsce ). Wspólnie z Panem Andrzejem byliśmy bardzo wzruszeni i zadowoleni z naszej wizyty i uzgodniliśmy , ze na początku roku pojawimy się z kolejną. Podczas spotkania przekazaliśmy naszym gospodarzom paczki świąteczne z produktami spożywczymi oraz chemią zebrane przez PŚP ( bardzo duży wkład Stowarzyszenia kibiców Pogoni Szczecin „Portowcy”)

Syn Pana Andrzeja Kiszki zaoferował pomoc w odszukaniu wydawnictw oraz książek poświeconej historii naszego bohatera. Jedna z nich wydana została w gminie Łobez.

 

Po blisko półtoragodzinnej wizycie złożyliśmy sobie wzajemnie życzenia świąteczno-noworoczne i serdecznie pożegnaliśmy się.

Grzegorz Kozak

Okręg NSZ w Szczecinie

Comments are closed.